05 marca 2018

Wybierasz się na wczasy lub wakacje i chcesz zabrać swojego zwierzaka za sobą? A może nawet nie bierzesz tego pod uwagę, bo systematyczne wizyty u weterynarza to pasmo stresu dla Was obojga? Nasz artykuł może Ci pomóc w tych trudnych sytuacjach.

JAK ZACZĄĆ

Na samym początku zastanów się na tym, jak Twój zwierzak znosi podróże samochodem. Zwierzęta jak ludzie – bardzo różnią się od siebie. Jeden z nich będzie podróżował z przyjemnością, wyglądając przez szybę czy ucinając sobie drzemkę i gdy tylko otworzysz drzwi auta, z radością wskoczy do samochodu.

Inne będą się buntować bądź okazywać strach. W tym przypadku należy się zastanowić, gdzie tkwi przyczyna takiego zachowania. Być może nasz pies czy kot ma złe doświadczenia związane z jazdą autem. Może kojarzy je tylko z nieprzyjemnymi doświadczeniami wizyty u weterynarza. Może podczas którejś z tras czegoś się przestraszył.

Możliwe, że źle się czuje podczas takiej podróży. Objawy choroby lokomocyjnej występują nie tylko u ludzi, ale i u zwierząt. Jeżeli widzisz, że Twój pupil cierpi i wymiotuje podczas trasy, zastanów się czy nie lepiej byłoby, żeby został w domu pod opieka zaufanej osoby. Jeżeli nie masz takiej możliwości, przed wyjazdem zabierz go do lekarza weterynarii, który zaordynuje odpowiednie środki.

Nie wiesz, dlaczego Twój pies lub kot jest tak niechętny do jazdy autem i nie masz pomysłu, jak mu pomóc? Pomyśl o zatrudnieniu behawiorysty zwierzęcego. Jest to osoba, która dzięki odpowiedniej wiedzy i wykształceniu, doskonale zna zwyczaje zwierząt i pomaga ich właścicielom w tresurze i rozwiązywaniu kłopotliwych sytuacji. Być może dzięki temu spotkaniu, wspólne podróże nareszcie będą przyjemnością.

Jeżeli okaże się, że mimo interwencji weterynarza i behawiorysty, Twój zwierzak nadal będzie niechętnie podchodził do podróży a nie masz go z kim zostawić, skorzystaj z hotelu dla zwierząt. W takim miejscu Twój pupil zostanie otoczony troskliwa opieką, a Ty bez nerwów będziesz mógł cieszyć się wakacjami.

BEZPIECZEŃSTWO

Zanim skupisz się na pasażerach, sprawdź stan techniczny pojazdu przed każdą podróżą. Nieplanowana wizyta w warsztacie z niecierpliwymi dziećmi i zwierzakiem na dokładkę to nic przyjemnego. Dlatego przed wyjazdem sprawdź, czy auto nie posiada żadnych usterek, których nie zauważyłeś wcześniej bądź umów się na wizytę w zaprzyjaźnionym warsztacie. Dzięki temu podróż przebiegnie bez niespodzianek.

Nawet podczas krótkiej trasy obowiązkiem każdego właściciela jest zadbanie o bezpieczeństwo swojego zwierzaka. Pamiętaj, że w razie kolizji, ciało Twojego pupila, tak jak każdego innego pasażera samochodu jest poddawane działaniu przeciążeń o ogromnej sile. Może to doprowadzić do obrażeń wszystkich pasażerów.

Dlatego warto zbadać o odpowiednie zabezpieczenia. Dla mniejszych zwierząt dobrze sprawdzą się transportery. Mają one tę dodatkową zaletę, sprawiają że Twój pupil czuje się bezpieczniej w takiej znanej, ograniczonej przestrzeni, niż w dużym aucie, pełnym nieznanych zapachów. Pamiętaj, żeby transporter przewozić w bagażniku, jeżeli jest wystarczająco duży i przypinać pasami.

Możesz tez wyposażyć swojego pupila w specjalne szelki. Można nimi przypinać niewielkie i średnie czworonogi. Szelki łączone są z pasami bezpieczeństwa dzięki specjalnej smyczy.

Większym zwierzętom, takim jak duże psy rekomenduje się jazdę w bagażniku. Zwierzę jest na tyle duże, że podczas zderzenia mogłoby stanowić zagrożenie dla wszystkich uczestników wypadku.
Żeby podróż była dla niego przyjemniejsza zaopatrz się w specjalną matę, która zapobiega ślizganiu się. Twój pies pewnie będzie chciał podczas podróży obserwować, co się wokół niego dzieje.

Jeżeli Twój samochód jej nie posiada, pamiętaj o zamontowaniu kratki pomiędzy bagażnikiem a tylną kanapą. Dzięki niej podróż będzie bezpieczna nie tylko dla Twojego zwierzęcia, ale i jadących z tyłu dzieci.

KOMFORT JAZDY

Dla każdego zwierzaka zmiana otoczenia wiąże się z przezywaniem silnych emocji, często stresu. Dlatego warto zadbać o to, żeby w miarę możliwości polepszyć jego komfort.

Żeby ograniczyć do minimum sensacje żołądkowe, przed i w trakcie podróży, zwierzę nie powinno jeść. Zadbaj o odpowiednią ilość wody do picia i częste postoje. Powinny się odbywać co mniej więcej 2-3 godziny.

Dbaj o odpowiednią temperaturę a aucie, jednocześnie pamiętając, że pracująca klimatyzacja wysusza śluzówkę. I pod żadnym pozorem nie zostawiaj zwierzaka samego w aucie. Temperatura, szczególnie w upalny czy mroźny dzień szybko może się zmienić.

Latem pamiętaj o zasłonięciu szyb, żeby podróży nie utrudniało palące słońce.

Przede wszystkim zwracaj uwagę na sygnały wysyłane przez Twoje zwierzę. Jeżeli nie jest to Wasza pierwsza podróż, wiesz czego się spodziewać. Debiut we wspólnych wczasach może wydawać się trudny, ale wcale nie musi taki być. Możesz opierać się na zachowaniu, które Twój pupil przejawiał do tej pory i od razu będziesz wiedział, że coś jest nie tak.

ORGANIZACJA

Jeżeli wybierasz się za granicę, nie zapomnij o zabraniu niezbędnych dokumentów takich jak paszport, książeczka zdrowia czy zaświadczenie o odbytych szczepieniach.

Kiedy jedziesz w nowe miejsce, warto przed wyjazdem dowiedzieć się, gdzie i w jakich godzinach przyjmuje godny zaufania weterynarz, żeby w razie potrzeby nie szukać go gorączkowo.

Twoje zwierzę bierze leki- nie zapomnij zabrać ich ze sobą! Możesz też zabrać ze sobą jego ulubioną zabawkę, koc czy legowisko. Dzięki temu będzie czuł się pewniej w nowym miejscu i szybciej się zaaklimatyzuje. Jeżeli je karmę przepisaną przez weterynarza i obawiasz się, że może być trudno dostępna, weź ze sobą zapas.

Mamy nadzieję, że nasze rady staną się Twoją receptą na udany wyjazd ze swoim milusińskim. Powodzenia!