16 kwietnia 2018

Ekologiczna jazda nie jedno ma imię. Przekonują się o tym zarówno wieloletni kierowcy jak i kursanci, którzy już przy pierwszej jeździe samochodem, muszą opanować sposób, który uczyni ich podróżowanie bardziej ekonomicznym. Jednak bycie eko to nie tylko sposób jazdy, ale i wybór odpowiedniego samochodu z ekologicznym silnikiem.

Eko jazda to Twój obowiązek

Zgodnie z prawem, od 2015 roku, każdy potencjalny kierowca, który rozpoczyna kurs na prawo jazdy, musi zapoznać się z zasadami ekologicznej jazdy. Co więcej, ma obowiązek nie tylko je znać, ale i stosować.

Brak stosowania zasad ekologicznej i ekonomicznej jazdy może skutkować oblaniem egzaminu. Na czym polega ekologiczny sposób jazdy, w rozumieniu najnowszych przepisów i czemu ma on służyć?

Jazda ekologiczna, która jest wymagana od kursantów ma na celu przede wszystkim ograniczenie wydzielania spalin i zużywania się samochodów. Ma to pomóc w ochronie środowiska. Dzięki trzymaniu się kilku zasad, udaje się nie tylko obniżyć zanieczyszczenie naszej planety, ale i zmniejszyć koszty paliwa.

Jedną z wytycznych jest ograniczenie obrotów silnika. Obroty na poziomie do około 1800 – 2500 na minutę, sprawiają, że jazda samochodem jest bardziej ekonomiczna. Unikamy dzięki temu żyłowania silnika, zmniejszając zużycie części i paliwa.

Ograniczenie obrotów możemy osiągnąć dzięki szybkiej zmianie biegów – zaleca się wrzucenie czwartego biegu przed osiągnięciem prędkości 50 km/h. Oczywiście ważne jest również dostosowanie stylu jazdy do warunków panujących na drodze. Czasem, podczas jazdy miejskiej, mamy ograniczone możliwości. Na kursach jednak kładzie się nacisk na to, żeby nie męczyć silnika i redukować ilość obrotów na tyle, na ile to możliwe.

Eko jazda polega również na dynamicznym ruszaniu i stosowaniu hamowania silnikiem. Dzięki zastosowaniu tych wytycznych, auto spala mniej, hamulce mają dłuższą żywotność, a zanieczyszczenie środowiska jest o wiele mniejsze.

Mniejsze spalanie = mniej spalin

Wszyscy, którym leży na sercu los naszej planety, powinni znać dobrze nie tylko ogólne zasady funkcjonowania samochodu ale i cechy własnego auta. W zależności od modelu silnika, każde auto ma odrobinę inne spalanie w podobnych warunkach.

Wspólne jest jednak to, że najwięcej paliwa zużywa się przy ruszaniu. Aby tego uniknąć, prowadząc samochód, utrzymuj bezpieczna odległość i nie przyspieszaj, jeżeli wiesz, że za chwilę będziesz musiał hamować. Pamiętaj o tym, że aby pokonać opór powietrza, Twój samochód zużywa najwięcej benzyny.

Przyspieszaj więc dynamicznie, a wybierając się w dalszą trasę, rozważnie dostosuj prędkość. Zwiększenie prędkości ze 120 do 140 km/h znacząco podnosi zużycie paliwa. Bardziej ekonomiczne jest poruszanie się z prędkością do około 110 kilometrów na godzinę, z zachowaniem odpowiedniej odległości.

Na spalanie ma również wpływ stan techniczny pojazdu oraz obciążenie, jakiemu pojazd został poddany. Dlatego regularnie, co najmniej raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie w oponach.

Nie woź w kabinie auta niepotrzebnych przedmiotów i pamiętaj o rozważnym pakowaniu się na wakacje. Każde dodatkowe obciążenie sprawia, że Twoje auto spali więcej, więc jazda będzie nie tylko mniej ekologiczna ale i droższa. Pamiętaj, że jadąc ekonomicznie możesz obniżyć koszty paliwa nawet do piętnastu procent!

Dzięki rozważnemu spalaniu i ekologicznej jeździe możesz nie tylko chronić środowisko ale i zaoszczędzić sporą kwotę pieniędzy. Ekologiczna jazda wpływa na wolniejsze zużywanie się części, takich jak hamulce, sprzęgło, skrzynia biegów czy elementy zawieszenia.

Benzyna, Diesel, hybryda czy LPG

To czy Twoja jazda jest ekologiczna i przyjazna dla Twojego portfela, zależy nie tylko od tego jak często i długo podróżujesz ale i tego, jaki silnik posiada Twoje auto.

Do wyboru masz cztery rodzaje paliwa. Możesz zdecydować się na benzynę bezołowiową, która dobrze sprawdza się w mieście na krótkich dystansach. Takie auto jest niedrogie w naprawie, w porównaniu do innych silników. Niestety auta, wyposażone w taki silnik, cechują się wysokim spalaniem, przez co koszt ich utrzymania jest wysoki, jeżeli dużo jeździsz.

Tańszy w eksploatacji jest silnik Diesla ale niestety, jak pokazują ostatnie badania, jest on bardziej szkodliwy dla naszej planety, niż mogliśmy się spodziewać. Prawie połowa pojazdów na polskich drogach, to samochody z silnikiem Diesla. Jeszcze do niedawna, nakłaniano ludzi, żeby w imię ekologii, zamieniali samochód na taki, który jeździ na ropę. Niestety odwieczna zmora silników tego typu, czyli filtr cząstek stałych, nie dość, że może prowadzić do poważnych problemów z silnikiem i sporo nas kosztować, to zanieczyszcza środowisko i szkodzi naszemu zdrowiu bardziej niż przewidywano.

Rozwiązaniem może być wprowadzenie silników hybrydowych. Hybrydy to idealne auta do miasta, ponieważ częste hamowanie wpływa na odzyskiwanie energii przez generator. Dzięki temu chronimy nie tylko środowisko, ale i nasze finanse. Silniki hybrydowe zdecydowanie przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Niestety auta z takim silnikiem to spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić.

Jeżeli więc nie planujesz zakupu samochodu za kilkaset tysięcy, bądź jesteś przywiązany do swojego samochodu, a chciałbyś jeździć nie tylko taniej ale i ekologicznej, zastanów się nad założeniem instalacji gazowej w swoim aucie.

Jest to rozwiązanie, które pomoże Ci nie tylko obniżyć koszty paliwa, ale i ochroni naszą planetę przed zbyt dużą ilością szkodliwych spalin. LPG zawiera w swoim składzie węglowodory o krótszym łańcuchu, co jest lepsze dla środowiska w porównaniu z innymi paliwami.

Dodatkowo instalacja gazowa jest lekka, a samo paliwo lżejsze od tego dla silników benzynowych czy na ropę, więc samochód waży mniej. Ma to wpływ na ekonomikę jazdy.

Instalacje gazową, sprawnie i fachowo założymy w naszym warsztacie. Profesjonalnie doradzimy Ci przy wyborze najlepszego rozwiązania, tak aby Twoje podróżowanie było nie tylko ekologiczne ale i bezpieczne. Odwiedź nasz warsztat w Wirach i bądź eko razem z nami!