Planując przyszłoroczny urlop, można pomyśleć o instalacji gazowej w swoim samochodzie. Pozwoli to znacząco zmniejszyć koszty podróży do odległych miejsc. Nie trzeba też się ograniczać w wyborze celu – skoro jest tak wiele do zobaczenia, nie poprzestawajmy na jednej lokalizacji – taką urozmaiconą wycieczkę ułatwi nam pojazd na autogaz.
Poniżej zamieściliśmy listę ciekawych polskich zamków, które warto odwiedzić. W naszym zestawieniu są zamki mniej i bardziej znane, najczęściej związane są z nimi ciekawe legendy, interesująca infrastruktura wokół albo odbywające się cyklicznie wydarzenia w rodzaju turniejów rycerskich.
W Polsce jest ponad 400 zamków i ich ruin oraz 4 główne szlaki zamkowe. Po tych właśnie szlakach, ale nie tylko, chcemy Cię oprowadzić. Z każdego wybraliśmy jakiś ciekawy obiekt lub obiekty, niekoniecznie najbardziej oczywisty. Liczymy, że coś Cię zainspiruje!
-
Szlak zamków gotyckich

Na tym szlaku ciągnącym się od Bytowa aż na Warmię i Mazury można odwiedzić 14 obiektów, które znajdują się miejscowościach:
- Bytów
- Człuchów
- Nowe
- Gniew
- Malbork
- Sztum
- Kwidzyn
- Ostróda
- Nidzica
- Olsztyn
- Lidzbarku Warmińskim
- Kętrzyn
- Ryn
Są wśród nich zamki biskupie, zamki krzyżackie: obronne i konwentualne.
-
Zamek w Malborku

Największy na świecie zespół zamkowy w stylu gotyckim. Dzieli się na Zamek Wysoki, Zamek Średni i Zamek Niski (Przedzamcze). Położony na prawym brzegu rzeki Nogat. Jego budowę zakon krzyżacki rozpoczął w XIII w. Początkowo był siedzibą komtura i braci zakonnych, potem siedzibą wielkich mistrzów, rezydencją królów Polski, miejscem urzędowania Komisji Morskiej. W czasie zaborów władze Prus urządziły pierwotnie na zamku koszary, to spowodowało duże zniszczenia. Zabudowania odnawiano, ale w trakcie II wojny światowej kompleks mocno ucierpiał. Konieczne były kolejne renowacje. Obiekt jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, dziś mieści się w nim Muzeum Zamkowe w Malborku.
Zwiedzanie tej atrakcji turystycznej jest niezapomnianym przeżyciem. Wiele wrażeń dostarczają też cykliczne imprezy takie jak Festiwal Kultury Dawnej, Oblężenie Malborka czy Festiwal Gospel.
Oddziały Muzeum Zamkowego znajdują się także na zamkach w Kwidzynie i Sztumie. Warto wpaść do Sztumu na początku lipca, kiedy to odbywa się tam Zlot Miłośników VW Garbusa.
-
Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Przenosimy się teraz do województwa warmińsko-mazurskiego. Jeśli musisz uzupełnić LPG w swoim samochodzie, nie odkładaj tego na ostatnią chwilę. Stacje z autogazem na tym obszarze znajdziesz przede wszystkim w miastach lub na ich obrzeżach. Pamiętaj, że na wschodzie kraju sieć punktów paliwowych nie jest tak gęsta, jak w innych jego częściach. Sytuacja dynamicznie się zmienia, ale warto sprawdzać trasę pod tym kątem w swojej nawigacji.
Zamek w Lidzbarku to dawna siedziba biskupów warmińskich. Jest perłą wśród budowli gotyckich. Zbudowano go w XIV w. przy ujściu rzeki Symsarny do Łyny. Otoczony jest fosą wciąż napełnioną wodą. Wrażenie budzi też wysoka, posiadająca 14 pięter wieża. Obecnie obiekt przeznaczony jest w całości na cele muzealne, odbywają się w nim także różne imprezy kulturalne.
Zwiedzając imponujące wnętrza, można naprawdę poczuć ducha dawnych czasów. W tych tchnących autentyzmem murach mieszkał przez kilka lat Mikołaj Kopernik, tworząc pierwsze swoje dzieła, a także bp Ignacy Krasicki, który oprócz swej posługi kościelnej pisał utwory literackie i prowadził bardzo bogate życie kulturalne i towarzyskie. Zimą wolał jednak przenosić się gdzie indziej ze względu na panujący w komnatach ziąb.
-
Szlak zamków Piastowskich

Szlak prowadzi przez obszar woj. dolnośląskiego, ma długość 146 km i jest oznaczony kolorem zielonym. Na jego trasie można podziwiać 15 zamków i grodów piastowskich oraz inne obiekty.
-
Zamek Książ

Zbudowany pod koniec XIII w. jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce (po Malborku i Wawelu). Znany przede wszystkim z rozległego parku i wspaniałych ogrodów. Legenda głosi, że zbudował go rycerz cesarza, który znalazł w lesie węgiel, i worek tego czarnego złota zaniósł swemu władcy. Cesarz rozkazał mu zbudować wielką warownię strzegącą miejsca cennego znaleziska. Historycznym budowniczym zamku był Bolko I Surowy – książę świdnicko-jaworski z rodu Piastów. Zamek przez lata zmieniał nazwę i właścicieli. W XVI w. stał się własnością rodu Hochbergów i był nią aż do II wojny światowej, kiedy to przejęli go naziści. Najbardziej znaną postacią z tej rodziny jest Księżna Daisy, żona właściciela – Jana Henryka XV, dla której wybudował on palmiarnię – dziś jest to jedna z atrakcji dla zwiedzających. Zamek w czasie wojny przekształcono w jedną z kwater Hitlera, mieściła się w nim także filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Zbudowano wtedy szyb windy i wydrążono tunele i schrony pod zamkiem. Rzekomo przechowywano w nim też część zbiorów Biblioteki Państwowej III Rzeszy.
Książ ma też swoją zjawę. Widywany jest tu niski, brodaty człowiek – skrzat? Ubrany w strój myśliwski przechadza się po okolicy. Czasem towarzyszą mu psy.
W podziemiach mieści się Obserwatorium Geofizyczne.
-
Dolina pałaców i ogrodów

Jesteśmy w Parku Kulturowym Kotliny Jeleniogórskiej. Na jego obszarze znajduje się 20 zamków i pałaców w otoczeniu parków, ogrodów i nieujarzmionej natury.
-
Ruiny zamku Chojnik w Sobieszowie

Bardzo polecamy zwiedzenie tego miejsca ze względu na niesamowitą scenerię. Zamek jest usytuowany w pobliżu Jeleniej Góry – Sobieszowa na szczycie góry Chojnik. Jedna z jej ścian to robiące wrażenie urwisko, kończące się w tzw. Piekielnej Dolinie. Żeby dostać się na zamek, najpierw trzeba się wejść do Karkonoskiego Parku Narodowego, a potem skorzystać z jednego z dwóch szlaków różniących się poziomem trudności.
Chojnik wzniesiono w XIV w. W XVII w. uległ zniszczeniu w wyniku pożaru, który wybuchł po uderzeniu pioruna. Stał się ruiną i pozostał nią do dziś.
W XIX w. zamek stał się celem wycieczek turystycznych. Na gości czekała gospoda, dobudowano nowe schody, a później uruchomiono schronisko, które obecnie niestety nie działa, ale są plany ponownego otwarcia. Na razie na terenie ruin funkcjonuje jedynie bufet.
Jeżeli będziesz w okolicy pod koniec czerwca, może zainteresować Cię turniej kuszniczy “O Złoty Bełt Zamku Chojnik”. Od 1993 r. warownia jest siedzibą organizatora turnieju – Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik.
No i oczywiście legenda. Jest to opowieść o księżniczce Kunegundzie – córce pana na zamku. Miała ona wymagać od kandydatów do swojej ręki, by objechali konno i w pełnym rynsztunku mury dookoła. Niektórzy podejmowali wyzwanie i ginęli roztrzaskani na stromych skalistych zboczach. Pewnego razu próbę podjął śmiały rycerz, w którym Kunegunda zakochała się od pierwszego wejrzenia i chciała go poślubić bez spełniania mrożącego krew w żyłach warunku. Dumny wojownik okrążył jednak zamek, ale uszczęśliwionej księżniczce zarzucił, że jest winna śmierci wielu młodych śmiałków i odjechał. Kunegunda z rozpaczy rzuciła się w przepaść. Fryderyk Schiller inspirował się tą legendą, pisząc utwór “Rękawiczka”, a duchy jednego z nieszczęśników i jego konia są podobno widywane na zamku do dnia dzisiejszego.
-
Szlak orlich gniazd

Znajdziesz na nim zamki średniowieczne lub ich ruiny, w większości zbudowane na skałach Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, wzdłuż ówczesnej granicy Królestwa Polskiego, jako elementy systemu obronnego. Malowniczy szlak ma długość ok. 163 km. Jest oznaczony kolorem czerwonym.
-
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Ruiny zamku Ogrodzieniec to największa warownia Jury Krakowsko-Częstochowskiej, usytuowana na najwyższym jej wzniesieniu – Górze Janowskiego. Powstawała w XIV i XV w. jako własność rodu Włodków Sulimczyków. Miejsce to robi duże wrażenie. Nieopodal znajduje się też Park Rozrywki, gdzie mamy do wyboru 5 atrakcji:
- park miniatur
- park rozrywki
- park doświadczeń fizycznych
- dom Legend i Strachów
- tor saneczkowy
Ruiny są podobno nawiedzane przez ogromnego, czarnego psa z płonącymi oczami i grzechoczącym łańcuchem. Mówią, że jest to potępiona dusza właściciela zamku – Stanisława Warszyckiego, który wsławił się obroną przed Szwedami w czasie Potopu, ale był też oskarżany o okrutne traktowanie swoich żon. Jedną miał zamurować, a później wysadzić tą część zamku, gdzie przebywała, w powietrze. Zarzucano mu też zamordowanie pewnej szlachcianki. Jako że zgromadził wielkie bogactwa, był posiadaczem kilku zamków, ludzie sądzili, że zaprzedał duszę diabłu. A po śmierci strzeże swego majątku jako Czarny Pies z Ogrodzieńca.
-
Zamek Pieskowa Skała

Zamek z XIV w. podarowany przez króla Ludwika Węgierskiego niejakiemu Piotrowi Szafrańcowi. Zajmowali go jego kolejni potomkowie. Jeden z nich zajmował się podobno czarną magią i alchemią, inny – rozbójnictwem. Na zamku miały być gromadzone łupy pochodzące z grabieży.
W XVII w. Pieskowa Skała dostała się rodzinie Wielopolskich. Jedynym członkiem tej rodziny, traktującym zamczysko jako swój dom, był Hieronim Wielopolski – miłośnik polowań lubujący się w rzemiosłach nieprzystających do jego szlacheckiego pochodzenia, czyli stolarstwie i kowalstwie. Bardzo angażował się w remontowanie posiadłości.
Zamek przed wojną zaadaptowano na pensjonat, a podczas okupacji mieścił się w nim sierociniec.
Obecnie jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. Zwiedzając go, można oglądać organizowane tam wystawy.
Znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego w sąsiedztwie innego bardzo znanego obiektu – Maczugi Herkulesa.
Zbaczając ze szlaku…
Jeśli złapałeś bakcyla, to przyda Ci się jeszcze kilka innych podpowiedzi. Warto przyjrzeć się zamkom spoza szlaków. Skorzystaj ze swojej wielkiej mobilności, jaką da Ci samochód z instalacją LPG. Spośród ogromnej rzeszy zabytków wybraliśmy kilka propozycji.
-
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu

Golub-Dobrzyń jest oddalony 40 km od Torunia. Powstał z połączenia dwóch miast położonych na przeciwległych brzegach rzeki Drwęcy. Czteroskrzydłowy zamek, z którego można podziwiać panoramę miasta, pochodzi z przełomu XIII i XIV w. Przez wieki naprawiany i przebudowywany, największym zniszczeniom uległ w czasie II wojny światowej. Został odbudowany z przeznaczeniem na kompleks hotelowy i muzeum, ale wewnątrz nie zachowało się wiele z dawnej architektury i wystroju. Natomiast bryła zewnętrzna jest imponująca. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na odbywające się tam od 1977 r. słynne turnieje rycerskie.
Jedną z legend dotyczących zamku jest ta o tajemnym przejściu pod Drwęcą do zamku w Radzikach Dużych. W czasie Potopu Szwedzkiego, gdy wrogowie zajęli Golub, ludzie mogli się uratować. Wbiegli do tunelu, a gdy Szwedzi ruszyli za nimi w pogoń, wielki głaz wpadł do rzeki i zawalił częściowo tunel, uniemożliwiając dalszy pościg. Kamień ów do dziś znajduje się w falach Drwęcy.
W trakcie zwiedzania nie można ominąć tzw. końskich schodów. Mówi się, że kto po raz pierwszy z nich korzysta, nie może obejrzeć się za siebie. Jeśli to zrobi – zarży jak koń.
-
Zamek Czocha

Zbudowany na pograniczu w XIII w. jako zamek obronny. Jego lokalizacja to Sucha w woj. dolnośląskim. Przepiękne kształty zamku uwodzą wyobraźnię zarówno turystów, mogących oprócz zwiedzania skorzystać także z części hotelowej, jak i filmowców, którzy upodobali sobie to niezwykle fotogeniczne miejsce. Sylwetkę zamku można podziwiać w filmach i serialach takich jak: Wiedźmin, Gdzie jest generał?, Dolina szczęścia, Tajemnica Twierdzy Szyfrów i innych.
-
Zamek Kórnik

Ten wielkopolski zamek znajduje się niedaleko miejscowości, gdzie prowadzimy naszą firmę. Nie możemy go pominąć w naszym przeglądzie.
Budowę rozpoczęto prawdopodobnie w XV w. na wyspie pośród mokradeł. Otoczono go fosą, nad którą przerzucono zwodzony most prowadzący do strzegącej wejścia podnoszonej kraty. Te elementy nie zachowały się.
W XVIII w. właścicielką zamku była Teofila z Działyńskich, bardzo zasłużona dla rozwoju Kórnika i okolic. Po jej śmierci wśród ludzi zaczęła krążyć legenda o najsłynniejszym duchu zamkowym – Białej Damie. W sali jadalnej zabytku wisi portret Teofili ubranej w białą suknię. Tuż przed północą postać ma ponoć schodzić z obrazu i wychodzić na spotkanie rycerza, z którym potem objeżdża na czarnym koniu cały park (także polecamy jego zwiedzanie). Jest to jakoby pokuta za rozebranie budynku, w którym rzekomo znajdowały się skarby rodu Górków (pierwszych właścicieli zamku), pilnowane przez diabły.
Obecnie w zamku mieści się muzeum i Biblioteka Kórnicka PAN.
-
Zamek Dunajec w Niedzicy

Na koniec owiany tajemnicą i wkomponowany w baśniową scenerię zamek Dunajec w Niedzicy (woj. małopolskie). Zbudowany prawdopodobnie w XIV w. Początkowo był własnością rodu Berzeviczych i węgierską strażnicą graniczną. Jak już wiesz, tego rodzaju posiadłości lubią zmieniać właścicieli, tak też było w tym przypadku. Jeden z nich na przykład, rozsławił zamek na całe Węgry, organizując wspaniałe bale. Inny dał schronienie uciekającej przed wrogami inkaskiej księżniczce Uminie i jej synowi. Niestety według legendy, prześladowcom udało się pozbawić ją życia. Zrozpaczony ojciec umieścił jej ciało w srebrnej trumnie i wraz z inkaskim skarbem, ukrył gdzieś w zamku. Duch Uminy nawiedza to miejsce podobno do dziś.
A z bardziej współczesnych informacji: kręcono tu “Zemstę” z Beatą Tyszkiewicz, “Janosika” i “Wakacje z duchami”.
Oprócz zwiedzania lochów, komnat z eksponatami z minionych wieków, podziwiania widoków, można także skorzystać z hotelu.
W baszcie mieści się Stacja Sejsmologiczna Zakładu Geofizyki PAN

Dziękujemy za wspólną podróż po niesamowitych, pięknych i tajemniczych miejscach Polski. Jeśli tak jak my lubisz częste i dalekie podróże, zachęcamy do zamontowania w swoim samochodzie instalacji LPG. To zdecydowanie ułatwi podejmowanie decyzji o wyjazdach.
Zanim wyruszysz, sprawdź aktualne ceny biletów, godziny otwarcia, okoliczne noclegi, daty imprez. Takie informacje mogą co jakiś czas ulegać zmianie.
Życzymy udanych wojaży!