Zainteresowanie instalacją gazową rośnie z roku na rok. Ceny paliw idą w górę, jednak cena LPG jest o połowę niższa od ropy lub benzyny. Warto także zwrócić uwagę na dopracowanie osprzętu instalacji gazowej, która jest dopracowywana i oferuje coraz lepsze osiągi. Wielu kierowców przed założeniem instalacji gazowej boryka się z plusami i minusami LPG. Przedstawiamy najczęściej spotykane mity, które w znaczącym stopniu nie zachęcają do zakładania gazu- niepotrzebnie!

Montaż instalacji gazowej należy wykonywać tylko w profesjonalnym warsztacie samochodowym
Obalamy mity dotyczące instalacji gazowej
Istnieje wiele prawdziwych i nieprawdziwych informacji dotyczących instalacji LPG. Warto poznać prawdę i samodzielnie zdecydować czy warto zamontować instalację gazową w swoim samochodzie. Oto kilka mitów, które zapewne nie raz słyszałeś. Sprawdź ile w nich prawdy.
Silnik z instalacją LPG będzie słabszy
Kilkanaście lat temu, gdy głównie montowane były instalacje mieszalnikowe, samochody były znacznie słabsze. Ich moc spadała od 5- 15%. Aktualnie głównie montuje się instalacje z sekwencyjnym wtryskiem gazu, które zapewniają silnikowi takie same osiągi jak w przypadku zasilania benzyną. Zdarzają się spadki mocy maksymalnie 2%, które nie są odczuwalne przez kierowców. Silnik zasilany gazem pracuje tak samo jak na benzynie.
Silnik na gazie szybciej się zużyje
Nigdy nie stwierdzono, że silnik zasilany gazem szybciej zużywa silnik niż benzynowy. Podczas instalacji ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj instalacji oraz montaż jej w odpowiednim warsztacie samochodowym. Prawidłowo działająca instalacja gazowa może mieć także pozytywny wpływ na elementy silnika i korzystnie wpływa na jego czystość. Dlatego, aby przedłużyć żywotność silnika należy robić regularne przeglądy całej instalacji gazowej.
LPG może zniszczyć olej silnikowy
Jeśli instalacja LPG jest zanieczyszczona na przykład siarką, może wpłynąć to na zakwaszenie oleju silnikowego. Jednak można do tego nie dopuścić tankując gaz na dobrych stacjach benzynowych. W trakcie spalania gazu powstaje mniej cząsteczek stałych co widać po stanie oleju silnikowego. W autach z instalacją LPG olej jest jasny i przejrzysty nawet po przejechaniu kilkunastu tysięcy kilometrów. Czyste spalanie gazu ma wpływ na powstawanie minimalnych osadów w silniku i zarazem wpływa na stan oleju silnikowego.
Instalacja gazowa może być przyczyną pożaru
W samochodach, w których została zainstalowana instalacja gazowa ponad 90% powstających pożarów nie ma żadnego związku z instalacją LPG. Jeśli została ona odpowiednio zamontowana i jest regularnie serwisowana, powstanie pożaru jest bliskie 0. W samochodach z silnikami Diesla również może dojść do pożarów, które wynikają z wycieków paliwa lub wad fabrycznych. Nie stwierdzono bezpośredniej przyczyny powstawania pożaru związanej z instalacją gazową.
W czasie wypadku butla z gazem stwarza zagrożenie
Butla gazowa jest bardzo odporna na zniszczenia. Jest zbudowana z trwalszych materiałów niż zbiornik benzyny lub ropy. Wyposażona jest w zawory, które odcinają wypływ gazu w razie utraty zasilania. Podczas wypadku, gdy samochód staje w płomieniach, powstanie wybuchu butli z gazem jest stosunkowo niskie. Butla posiada także zawór, który wypuszcza nadmiar gazu jeśli w butli powstaje zbyt wysokie ciśnienie. Butla z gazem jest bardziej bezpieczna niż zbiorniki benzyny lub ON, gdyż w przeciwieństwie do nich nie jest wykonana z tworzyw sztucznych, które w przypadku pożaru topią się.

Zachowaj bezpieczeństwo podczas tankowania gazu
Tankowanie gazu na każdej stacji
Paliwa gazowe różnią się od siebie zawartością zanieczyszczeń, a także zawartością podstawowych składników gazu: propanu i butanu. Jakość gazu ma znaczący wpływ na osiągi samochodu, ale i trwałość całej instalacji. Jakość gazu wpływa także na poziom spalania paliwa. Zatankowane paliwo gorszej jakość (szczególnie zimą) wpływa na większe zużycie paliwa.
Tania instalacja szybko się zwraca
W trakcie wybierania instalacji gazowej wielu kierowców zwraca szczególną uwagę na koszt zakupu oraz koszty jej instalacji. Często ceny są zbyt wysokie, dlatego montujemy najtańsze jakie są dostępne na rynku. Jednak taki wybór może spowodować, że instalacja będzie się psuła, gdyż jej części będą wykonane z niskiej jakości materiałów. Warto zatem zadbać o dobrej jakości instalację, aby zaoszczędzone pieniądze na paliwie nie wydawać na naprawy instalacji.
Instalacja LPG w każdym warsztacie samochodowym
Instalację gazową należy montować tylko w renomowanych warsztatach samochodowych. Należy unikać tych, które oferują niską cenę w porównaniu z innymi warsztatami. Do założenia instalacji konieczny jest odpowiedni sprzęt oraz narzędzia, które nie zawsze znajdziemy w każdym warsztacie samochodowym. Ważne jest także doświadczenie oraz wiedza na temat prawidłowego montażu instalacji. Profesjonaliści wykonują to dokładnie i dzielą się swoją wiedzą z kierowcą na temat eksploatacji samochodu z instalacją gazową.
Auta, które nie tolerują LPG
Istnieją auta, w których nie opłaca się montować instalację gazową. Wielu producentów nowych samochodów nie poleca montażu LPG w samochodzie, gdyż samochód może stracić gwarancję. Liczba aut niedostosowanych do montażu instalacji gazowej jest niewiele. Dzięki stale rozwijającej się technice można zamontować instalację w każdym samochodzie bez obaw, że instalacja się zepsuje lub uszkodzi inną część samochodu.
Charakterystyczny zapach gazu
Zapach ulatniającego gazu jest dość charakterystyczny i zarazem niebezpieczny dla każdego człowieka. W nowoczesnych instalacjach gazowych ulatniający się gaz nie stanowi już problemu. Jeśli wtryskiwacze są zamontowane odpowiednio, doprowadzają gaz, tak samo jak w przypadku benzyny. Gdy silnik zostaje wyłączony w okolicy wtryskiwaczy nie pojawia się niespalony gaz. Współczesne systemy instalacji gazowych nie wydzielają charakterystycznego zapachu z rury wydechowej
Parking podziemny niedostępny dla samochodów z instalacją gazową
Jest to kolejny mit, który dotyczy samochodów z instalacją gazową. Sporadycznie zdarza się, że w podziemnym parkingu jest słaba wentylacja, dlatego na wjeździe ustawiony stosowny znak. Jednak do większość parkingów podziemnych wjazd jest dozwolony dla wszystkich samochodów osobowych.
Butla z gazem wykonana jest w trwałych materiałów i odpowiednich zaworów
Eko jazda na gazie
Prawdą jest, że jeżdżąc na gazie samochód produkuje aż o połowę mniej tlenku węgla, który przedostaje się do atmosfery. Wydziela on także o 35% mniej tlenków azotu i aż 40% mniej węglowodanów. W wyniku spalania gazu wydziela się znacznie mniej spalin niż podczas spalania benzyny czy ropy.
Istnieje wiele mitów, które skutecznie odstraszają kierowców przed założeniem instalacji gazowej w swoim samochodzie. Jednak wiele informacji posiadanych przez kierowców jest nieprawdziwych. Warto zaoszczędzić na paliwie i zamontować instalację gazową w samochodzie. Jeśli nie wiesz na jaką się zdecydować warto skonsultować się z profesjonalistami. Warsztat samochodowy Auto Gaz Wiry z okolic Poznania posiada ogromne doświadczenie w instalacjach gazu.