30 stycznia 2018

Twoja klimatyzacja jest mało wydajna? A może w samochodzie unosi się nieprzyjemny zapach? Co robić? Jak o nią dbać, żeby dłużej była sprawna? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Klimatyzacja w praktyce

Podróż samochodem z włączoną klimatyzacją jest zdecydowanie przyjemniejsza niż w aucie, które jej nie posiada. Trzeba jednak pamiętać, żeby rozsądnie jej używać. Zbyt duża różnica pomiędzy temperaturą w samochodzie a na zewnątrz, prowadzi do szoku termicznego dla naszego organizmu, co może niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu.

Jednak dzięki klimatyzacji, możemy poprawić nie tylko komfort jazdy pasażerów, ale też poziom skupienia kierowcy. Zawarte w niej układy oczyszczają powietrze w kabinie samochodu, dzięki czemu powietrze, którym oddychamy jest pozbawione kurzu i pyłu.

Co więc robić, kiedy klima szwankuje i nie działa tak jak powinna? Jakie są jej najpopularniejsze awarie? Dowiesz się tego w kolejnej części wpisu.

Najczęstsze awarie- jak sobie z nimi radzić

Jednym z najczęstszych powodów, przez które klimatyzacja nie chłodzi, tak jak powinna jest brak czynnika chłodzącego. W czasie eksploatacji klimatyzacji ulega on naturalnemu zużyciu. Dlatego tak ważne jest regularne serwisowanie klimatyzacji w zaufanym warsztacie, gdzie zadbają o nią fachowcy z profesjonalnym sprzętem. Kiedy czujesz, że Twoja klimatyzacja chłodzi zdecydowanie słabiej niż zwykle, nie wahaj się, tylko umów się na przegląd.

Czasami zdarza się, że mimo uzupełnienia czynnika chłodzącego, klimatyzacja nadal jest bardzo mało wydajna. W takim wypadku warto sprawdzić, czy nie jest ona nieszczelna. Brak uzupełnienia nieszczelnego układu klimatyzacji sprawi, że stracisz nie tylko czas ale i pieniądze.

Kolejnymi częstymi uszkodzeniami są awarie chłodnicy i kompresora. Należy pamiętać, że każda część samochodu ulega zużyciu i po jakimś czasie niestety trzeba ją wymienić. Czasami awaria ma miejsce na skutek uszkodzeń mechanicznych lub zanieczyszczeń. Dlatego nie warto dokonywać zabiegów, mających na celu wyczyszczenie elementów klimatyzacji na własną rękę. Delikatne części szybko mogą ulec uszkodzeniu, dlatego w tym celu wybierz się do wyspecjalizowanego warsztatu.

Jeżeli z Twojej klimatyzacji wydobywa się nieprzyjemny zapach, lub po otwarciu kabiny samochodu czujesz, że powietrze w niej jest nieświeże, być może doszło do zabrudzenia filtra. Dzięki niemu powietrze w kabinie samochodu jest systematycznie oczyszczane podczas pracy klimatyzacji. Niestety, panujące w niej warunki są doskonałą pożywką dla grzybów, dlatego warto dbać o regularną wymianę filtra, żeby powietrze w samochodzie było czyste i zdrowe.

Omówiliśmy kilka z najpopularniejszych usterek klimatyzacji samochodowej. Pamiętaj, że aby działała sprawnie a powietrze się z niej wydobywające pozbawione było zanieczyszczeń, ważne jest regularne poddawanie jej serwisowi. Coroczny serwis klimatyzacji i wymiana zużytych bądź uszkodzonych części pomoże Ci zachować ten układ Twojego samochodu w dobrej kondycji. A Twoja klima będzie chłodzić jak marzenie!

Kilka rad, które mogą przedłużyć żywotność klimatyzacji:

  1. Klimatyzacji używaj nie tylko latem, ale przez cały rok. Szczególnie zimą, kierowcy często zapominają o jej używaniu. Tymczasem klimatyzacja w zimie, skutecznie zapobiega parowaniu szyb i usuwa wilgoć z kabiny samochodu.Dodatkowo używanie klimatyzacji podczas chłodniejszych dni, umożliwia przesmarowanie się sprężarki, przez co Twój sprzęt pozostaje w dobrej kondycji. Złudne jest myślenie, że klima jest niepotrzebna zimą i powoduje tylko większe wydatki na paliwo. Jeżeli będziesz korzystał z niej zimą, na wiosnę zaoszczędzisz przy jej serwisie.
  2. Kiedy wsiadasz latem do rozgrzanego auta- zanim włączysz klimę, przewietrz kabinę samochodu. Dzięki temu szybciej uzyskasz optymalną temperaturę i nie będziesz musiał ustawiać temperatury na minimum. Klimatyzacja szybciej poradzi sobie ze schłodzeniem powietrza i będzie mogła pracować cyklicznie.
  3. Włączając klimatyzację, zamknij wszystkie drzwi i okna. Dzięki temu praca tego układu będzie bardziej wydajna, a Twój sprzęt zużyje mniej czynnika chłodzącego i rzadziej będziesz musiał go uzupełniać.
  4. Wykonuj coroczne przeglądy i serwisy. Nie podejmuj się samodzielnej wymiany uszkodzonych części, bo możesz uszkodzić delikatne układy, a wtedy Twoja klimatyzacja przestanie prawidłowo działać. Zdaj się na doświadczenie i sprzęt profesjonalnych serwisantów.
  5. Gdy tylko zauważysz, że Twój sprzęt pracuje inaczej niż zwykle bądź wydziela nieprzyjemny zapach- udaj się do serwisu. Szybkie działanie może uchronić Cię przed ponoszeniem dodatkowych kosztów związanych z wymianą większej ilości części.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł dotyczący klimatyzacji, okazał się przydatny dla wszystkich użytkowników aut z takim wyposażeniem.

Życzymy szerokiej drogi i miłej podróży w przyjemnej temperaturze wszystkim zmotoryzowanym!