Samochód z instalacją LPG jest równie bezpieczny jak auto z napędem benzynowym lub olejem napędowym. Przeciwnicy używania gazu twierdzą, że może on się ulatniać i powodować ryzyko powstawania pożaru lub wybuchu. Takie samo ryzyko może występować w samochodzie benzynowym, z którego będzie uciekać paliwo lub w dieslu, gdzie mogą zapalić się osłony silnika. Każdy samochód może ulec usterce, bez względu na rodzaj paliwa. Dodatkowo instalacja gazowa posiada wiele zalet, które mogą Cię zaskoczyć
Zasady eksploatacji pojazdu z gazem LPG
Najczęstszą przyczyną powstawania awarii samochodu jest montaż instalacji gazowej w warunkach warsztatowych w sposób niezgodny z instrukcją montażu. Bezpieczeństwo zapewnia staranność wykonywanych prac oraz zastosowanie odpowiednich części oraz narzędzi podczas montażu instalacji LPG. Źle złożona instalacja może być niebezpieczna i uszkodzić nie tylko butlę gazową lub przewody, ale także samochód. Montaż u fachowca
Do montażu instalacji gazowej wybierz profesjonalny warsztat samochodowy, który od lat zajmuje się LPG. Nie kieruj się tylko ceną, aby zrobić to jak najtaniej, gdyż może to się wiązać z użyciem słabych i mało wytrzymałych elementów instalacji. Może to grozić uszkodzeniem instalacji lub całego samochodu. Warto zatem znaleźć warsztat samochodowy zajmujący się montażem instalacji LPG. Ważne jest nie tylko w jaki sposób auto jeździ na gazie, ale także rozmieszczenie i przymocowanie wszystkich elementów układu zasilania. Przewody gazowe muszą być prowadzone w bezpiecznych miejscach, aby nie zostały uszkodzone przez pozostałe podzespoły samochodu.

Samochodowe butle gazowe muszą być legalizowane co roku- nie zapomnij o tym.
Regularne przeglądy instalacji LPG
Każda instalacja gazowa w samochodzie musi być co roku poddana przeglądowi. W tym celu należy udać się do warsztatu samochodowego, który zajmuje się montażem, serwisem oraz przeglądem instalacji LPG. Wymagane są do tego odpowiednie urządzenia i sprzęt. Przegląd zazwyczaj obejmuje kontrolę ustawień, sprawdzenie szczelności, wymianę filtrów oraz regulację całej instalacji.
Nie naprawiaj samodzielnie
Jeśli posiadasz instalację gazową w samochodzie pamiętaj o tym, aby w żaden sposób nie naprawiać jej samodzielnie. Brak wiedzy i doświadczenia mogą skutkować uszkodzeniami wielu elementów. Wiele osób notorycznie dokręca śrubki, aby poprawić wydajność instalacji lub zmniejszyć zużycie paliwa. Nie wymieniaj także żadnych elementów instalacji gazowej, tylko udaj się do warsztatu samochodowego, w którym szybko i sprawnie fachowcy naprawią Twoją usterkę.
Sprawdź co kupiłeś
Kupując samochód z zamontowaną już instalacją gazową, należy sprawdzić czy wszystko działa poprawnie. Mimo iż nie czujesz ulatniającego się gazu, a instalacja szybko przełącza się na gaz, mogą występować inne uszkodzenia, które należy szybko usunąć. Przyczyn może być wiele: luźno zwisające przewody, niedbale zamontowany wlew, luźne elementy instalacji mogą spowodować wiele uszkodzeń. Czasami łatwiej jest zdemontować starą i zamontować nową instalację niż poprawiać źle założoną.
Naprawy usterek wykonuj tylko w profesjonalnym warsztacie samochodowym
Przegląd po wypadku
Jeśli Twój samochód został uszkodzony podczas kolizji lub wypadku samochodowego, a elementy instalacji zostały uszkodzone należy niezwłocznie udać się do mechanika i naprawić je. Jeśli na miejsce zdarzenia została wezwana policja, może ona zabrać dowód rejestracyjny pojazdu co skutkuje ponownym zalegalizowaniu zbiornika. Jeśli instalacja nie została uszkodzona, a mechanik, który wykonywał naprawy blacharsko mechaniczne mógł coś zmieniać przy butli lub przewodach należy udać się do warsztatu w celu wykonania rutynowego przeglądu.
Bezpieczeństwo podczas tankowania
Jeśli chcesz prawidłowo eksploatować samochód z instalacją gazową pamiętaj także o jego odpowiednim i bezpiecznym tankowaniu. Gazu nie powinno się napełniać w zbiorniku do jego maksymalnej pojemności. W większości instalacji nie jest to możliwe, gdyż przy około 80- 85% zawór zbiornika zamyka się. Jeśli gaz będzie tankowany rano, a temperatura później się zwiększy, może to doprowadzić do wybuchu butli. Podczas tankowania należy także uniknąć kontaktu gazu ze skórą, gdyż może to doprowadzić do odmrożenia.

Nie zapominaj także, aby regularnie korzystać z innego paliwa niż gaz
Włącz czasami benzynę
Jeśli jeździsz tylko gazie pamiętaj o tym, aby co jakiś czas jeździć na benzynie. Nie możesz doprowadzić do tego, że fabrycznie zamontowana instalacja wyschnie. Przez to może dojść do wielu uszkodzeń samochodu, np. uszkodzenie wtryskiwaczy, zatarcie pompy paliwa. Grozi to powstaniem pożaru.
Kontrolki informują o awarii
Zapach ulatniającego się gazu spod maski, wycieki paliwa lub zapalająca się lampka informują kierowcę o powstałej awarii. Niektórzy kierowcy twierdzą, że “niektóre auta na gaz tak mają”- niestety to nieprawda. Należy udać się do mechanika i sprawdzić co dzieje się z instalacją. Palące kontrolki w samochodzie mogą świadczyć też o powstaniu innych uszkodzeń, które mogą powodować nie odpalanie silnika czy też problemy z układem kierowniczym. Istnieje wiele przyczyn, które skutkują uszkodzeniu samochodu.
Jeśli chcesz założyć lub posiadasz już instalację gazową pamiętaj o jej prawidłowym użytkowaniu, aby zaoszczędzić na naprawach oraz eksploatacji pojazdu. Udaj się do warsztatu AutoGaz w Wirach koło Poznania, który zajmuje się profesjonalnym montażem, serwisem, przeglądem oraz naprawą instalacji LPG. Unikniesz niepotrzebnych wydatków i zapewnisz bezpieczeństwo sobie oraz swoim bliskim podczas każdej podróży.