28 lutego 2018

Każdy rodzic podróżując z dzieckiem, stara się jak najlepiej zadbać o komfort i bezpieczeństwo swojej pociechy. Wybieramy komfortowe, wyposażone w nowoczesne systemy auta, które mają chronić przed wypadkiem każdego członka rodziny. Co jeszcze możemy zrobić, żeby nasze dziecko podróżowało bezpiecznie?

ZADBAJ O DOBRY STAN TECHNICZNY POJAZDU

Podstawą bezpieczeństwa jest odpowiedni stan techniczny naszego samochodu. Przed dłuższą podróżą warto sprawdzić, czy wszystkie układy działają prawidłowo. Jeżeli po uruchomieniu auta zorientujemy się, że coś jest nie tak, należy zadbać o usunięcie usterki.

Ważne jest dbanie o regularne przeglądy. Dzięki temu możliwe jest usuwanie zużytych części przed pojawieniem się awarii. Pamiętaj, żeby wybierać sprawdzone warsztaty, w których pracują fachowcy z dużą wiedzą i doświadczeniem. W naszym warsztacie możesz nie tylko sprawdzić stan swojej klimatyzacji czy instalacji LPG, ale też wykonać diagnostykę komputerową Twojego samochodu.

Wszystkie uszkodzone części wymieniaj na nowe, wybierając tylko te sprawdzonej jakości i koniecznie nowe. Często, nie posiadając odpowiedniego doświadczenia, nie jesteśmy w stanie trafnie ocenić ich zużycia, więc kupowanie używanych części to tak naprawdę rosyjska ruletka. A przecież stawką jest życie nasze i najbliższych nam osób.

Pamiętaj o regularnej wymianie i uzupełnianiu płynów w aucie. Pomoże to utrzymać Twój samochód w dobrej kondycji i zmniejszy ryzyko wymiany silnika i innych kosztownych części.

Dostosuj wyposażenie auta do pory roku. Zbadaj o wymianę opon, na takie, które będą dostosowane do temperatur panujących na zewnątrz. Dobierz odpowiedni płyn do spryskiwaczy, aby nie zamarzał na szybach przy ujemnych temperaturach.

 

NIEZBĘDNE WYPOSAŻENIE SAMOCHODU

Zgodnie z polskim prawem, wszystkie dzieci, które nie osiągnęły 150 cm wzrostu, powinny być przewożone w foteliku samochodowym. Ma on na celu ochronę naszej pociechy w razie wypadku.

Foteliki dla dzieci występują w czterech kategoriach wagowych:

  • 0-9kg, 0-13kg (łupinki i nosidełka) GRUPA PIERWSZA
  • 0-18kg, 9-18kg GRUPA DRUGA
  • 0-25kg, 9-25kg GRUPA TRZECIA
  • 9-36 kg GRUPA CZWARTA

 

Przy czym należy pamiętać, że „widełki” wagowe są podane jedynie orientacyjnie. Najważniejszym kryterium, którym należy kierować się przy wyborze jest wzrost dziecka.
Przy foteliku z grupy pierwszej, czyli przeznaczonej dla dzieci od urodzenia do około roku, głowa dziecka nie może wystawać poza zagłówek fotelika. Ważne jest również odpowiednie dostosowanie zagłówka do wzrostu dziecka. Dzięki temu podczas snu naszej pociechy, głowa otrzyma odpowiednie podparcie i nie będzie opadała na ramię, stanowiąc zagrożenie podczas wypadku.

Dla dzieci z grupy drugiej, obowiązuje trochę inna zasada- głowa nie może wystawać poza linię oczu.

Przy wyborze fotelika, nie kieruj się wyglądem tylko bezpieczeństwem fotelika, który wybierasz. Poza testami ADAC istnieją inne, które dokładniej badają foteliki pod względem bezpieczeństwa, jak na przykład szwedzki Test Plus.

Najbezpieczniejszym sposobem przewożenia dzieci do czwartego roku życia, jest używanie fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy. Dlaczego? Ponieważ do tego wieku głowa jest proporcjonalnie sporo większa niż u dziecka starszego. W związku z tym, u najmłodszych dzieci istnieje zdecydowanie większe ryzyko uszkodzenia kręgów szyjnych podczas kolizji. Dzięki fotelikowi montowanemu tyłem (tak zwany RWF) przy zderzeniu nacisk na szyję dziecka jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku fotelików montowanych przodem co minimalizuje ryzyko uszkodzenia kręgosłupa.

Przed zakupem koniecznie przymierz fotelik do dziecka i samochodu. Ważne, żeby Twojemu dziecku było wygodnie podczas podróży, dzięki czemu nie będzie rozpraszało uwagi kierowcy niespokojnym zachowaniem. Należy pamiętać, że nie każdy fotelik pasuje do każdego modelu auta.

Zaleca się, aby kupować nowy fotelik – ponieważ tylko przy takim możesz mieć pewność, że nie został uszkodzony biorąc udział w wypadku. Nawet przy niewielkich stłuczkach foteliki są poddawane dużym przeciążeniom, które mogą uszkodzić ich elementy i sprawić, że nie ochronią Twojego dziecka w razie wypadku.

Montaż fotelika powinien być przeprowadzony po dokładnym przeczytaniu instrukcji i zastosowaniu się do wszystkich zaleceń producenta. Ułatwieniem dla nowicjuszy jest system ISOFIX, który pozwala na wpięcie fotelika bezpośrednio w ramę auta, minimalizując błędy przy montażu. Jego skuteczność została potwierdzona dla fotelików z pierwszej i drugiej grupy wagowej. Przy kolejnych, do zapewnienia bezpieczeństwa potrzebne będą dodatkowe sposoby mocowania, na przykład przy użyciu pasów samochodowych.

Gdzie najbezpieczniej zamontować fotelik? Eksperci radzą, żeby zrobić to na środku tylnej kanapy, jeżeli pozwalają na to model auta i fotelika, ponieważ nie w każdym samochodzie jest to możliwe. Istnieją foteliki, w przypadku których montaż jest przewidziany tylko na bocznych siedzeniach. Montując fotelik na środku, oddalasz swoje dziecko od potencjalnego zagrożenia, zachowując odstęp z każdej strony.

Jeżeli masz dwójkę dzieci, bądź nie możesz zamontować fotela na środku, wybierz miejsce za pasażerem. Dzięki temu podczas postoju, Twoje dziecko będzie wychodziło na pobocze, a nie ruchliwą jezdnię.

Zależy Ci na montażu fotelika na przednim siedzeniu, żeby móc obserwować dziecko? Możesz na nie patrzeć, kiedy siedzi na tylnej kanapie, dzięki użyciu specjalnego lusterka. Przy montażu fotelika z przodu, pamiętaj o wyłączeniu poduszki powietrznej pasażera.

 

Przed każdą podróżą dobrze dociągaj pasy. Zimą i jesienią dziecko nie powinno podróżować w puchowej kurtce, bo stanowi to zagrożenie, że pasy nie zadziałają tak,. Jak powinny. Obowiązuje zasada – dociągaj pasy tak mocno, jak kochasz. I nie bój się, nie zrobisz dziecku krzywdy.

WYPOSAŻENIE OPCJONALNE

Przy podróży w letni dzień zainwestuj w osłonki chroniące Twoje dziecko przed promieniami słońca. Przez szybę mogą one być bardzo uciążliwe i nie tylko pogorszyć komfort jazdy ale i zrobić krzywdę Twojemu dziecku.

Jeżeli w Twoim aucie znajduje się dużo luźnych przedmiotów, w czasie jazdy zabezpiecz je tak, żeby nie poruszały się swobodnie po kabinie samochodu. Podczas wypadku uderzenie niepozornej butelki wody może skończyć się tragicznie. Zainwestuj w organizer, bądź przypnij je pasami. Możesz sprawić sobie bagażnik, który umieścisz na dachu auta.

Ważne jest zabezpieczenie drzwi i okna po stronie, której siedzi dziecko, tak aby nie mogło ich otworzyć samodzielnie podczas podróży.

 

KONCENTRACJA KIEROWCY = BEZPIECZEŃSTWO

Poza wymienionymi przez nas aspektami ważny czynnik w bezpiecznym prowadzeniu samochodu gra samopoczucie kierowcy. Kiedy jest on wypoczęty i skupiony, zdecydowanie szybciej reaguje na sygnały z otoczenia co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo.

Jeżeli prowadzisz samochód, pamiętaj że odpowiadasz nie tylko za własne zdrowie i życie, ale i też innych użytkowników ruchu. Jeżeli czujesz zmęczenie, zrób postój i zregeneruj się.

A kiedy już nabierzesz sił i odzyskasz koncentrację, podróżuj bezpiecznie.