05 lipca 2019

Sprawdzenie samochodu przed kupnem to konieczność. Nie ma znaczenie, czy planujesz kupić kilkuletnie auto lub znacznie starszy pojazd. Pamiętaj! Sprawdzanie VIN nie wystarczy. Dobrze jest też zadbać o dokładne sprawdzenie auta przez mechanika.

Sprawdzenie auta przed kupnem jest konieczne. Wie to każdy, kto choć raz kupował swoje własne cztery kółka. Co może się wydarzyć, jeżeli nie sprawdzisz pojazdu zanim podpiszesz umowę kupna – sprzedaży samochodu? Wszystko! Dlatego czasami lepiej skorzystać z profesjonalnej diagnostyki.

Dlaczego sprawdzenie samochodu przed kupnem jest konieczne?

Sprawdzenie samochodu przed zakupem jest konieczne, żeby uniknąć wielu wydatków i problemów.

Powody sprawdzania auta przed kupnem:

  • samochód może być kradziony – złodziej posiada kluczyki do pojazdu i dowód rejestracyjny. Ma nawet gotową umowę kupna – sprzedaży samochodu, na której wypełnił wszystkie rubryki z wyjątkiem danych kupującego. Jest też podpis obecnego właściciela, ale okazuje się, że nazywa się on inaczej niż sprzedający. Co na to sprzedający? Tłumaczy, że sprzedaje auto cioci, wujka, dziadka itp.
  • auto jest tzw. składakiem, czyli zostało zbudowane z dwóch lub więcej pojazdów. Niestety takie sytuacje nadal się zdarzają. Jedno auto to zespawane ze sobą elementy z dwóch lub nawet trzech pojazdów. Nie trzeba chyba mówić, że takie rozwiązanie jest bardzo niebezpieczne – szczególnie podczas wypadku lub kolizji, gdy w wyniku uderzenia pojazd może się rozpaść.
  • samochód jest po wypadku, w trakcie którego został poważnie uszkodzony. Obecny właściciel nie usunął wszystkich usterek i nie mówi o nich kupującemu. Zapewnia, że pojazd to prawdziwa igła.
  • auto było używane jako taksówka lub samochód służbowy przedstawiciela handlowego. Przed sprzedażą obecny właściciel znacząco cofnął licznik, a kupującego zapewnia, że samochodem jeździł tylko wokół komina.
  • samochód miał podczas stłuczki mocno zarysowaną karoserię. Sprzedawca naprawił go w warsztacie, w których lakiernik nałożył dużą ilość szpachla. Ale obecny właściciel zapewnia kupującego, że auto jest niebite.
  • pojazd był zalany wodą podczas powodzi, co oznacza, że jest poważnie uszkodzony i powinien raczej znaleźć się na złomowisku. O tym również obecny właściciel auta nie informuje kupującego.

Dokładne sprawdzenie samochodu przed kupnem jest konieczne. Można pojechać do warsztatu lub poprosić mechanika o obejrzenie auta u sprzedającego.

Sprawdzenie auta przed kupnem

Sprawdzenie samochodu przed kupnem jest konieczne niezależnie od modelu, typu i rocznika auta. Istotne wady może posiadać nie tylko 20-letni volkswagen passat z przebiegiem wynoszącym ponad 300 tys. km, ale też zaledwie 4-letnie volvo z przebiegiem poniżej 25 tys. km

Również w kilkuletnich osobówkach mechanicy znajdą często wiele problemów – na przykład zardzewiałe podwozie, znacząco wyeksploatowane części lub cieknący olej. A dokładne badanie lakieru wykazuje, że karoseria była już naprawiana.

Sprawdzenie auta samodzielnie

W pierwszej kolejności dobrze jest samemu dokładnie obejrzeć samochód. Głównie po to, abyś sprawdził, czy pojazd Ci się podoba i odpowiada Twoim potrzebom. Przy okazji możesz sprawdzić w jakim wizualnym stanie jest samochód.

A potem wybierz się na próbną jazdę i sprawdzić jak prowadzi się samochód, który zamierzasz kupić. Upewnij się nie tylko, czy fotel jest wygodny i regulowany, a radio – sprawne.


Na co zwrócić uwagę podczas kupna samochodu?

Instalacja LPG – sprawdź przed i po zakupie

Pamiętaj, że jeżeli kupujesz samochód z silnikiem benzynowym, w którym zamierzasz zamontować instalację LPG, to nie możesz tego zrobić od razu. Nawet jeśli przed kupnem dobrze sprawdzisz samochód i nie wykryjesz w nim żadnych usterek, to montaż instalacji autogaz nie może odbyć się od razu po podpisaniu umowy kupna – sprzedaży.

Daj sobie trochę czasu. Pojeździ samochodem. Upewnij się, że auto jest sprawne i dopiero wtedy zgłoś się do warsztatu, zajmującego się montażem instalacji LPG.

Sprawdzenie auta – na co zwrócić uwagę

Podczas samodzielnego sprawdzania samochodu przed kupnem posłuchaj jak pracuje silnik, czy coś stuka, hałasuje podczas jazdy. Powąchaj samochód! Czy wyczuwasz zapach paliwa lub autogazu? A może delikatnie, ale jednak czujesz zapach papierosów wymieszany z odświeżaczem powietrza. To może oznaczać, że ktoś palił w samochodzie papierosy i próbuje to zamaskować.

A może w samochodzie wyczuwasz stęchliznę, wilgoć. To powinno Cię bardzo zaniepokoić! Nieprzyjemny zapach może oznaczać, że klimatyzacja jest zagrzybiona i od dawna nie była serwisowana. Tymczasem właściciele samochodów powinni wykonywać serwis klimatyzacji przynajmniej raz w roku. Wówczas mechanicy mogą sprawdzić szczelność instalacji, usunąć usterki i zabrudzenia oraz uzupełnić płyn chłodzący.


Zanim kupisz, sprawdź stan klimatyzacji w samochodzie. Upewnij się, kiedy ostatnio była ona serwisowana.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem przez profesjonalistą

Przed kupnem, samochód możesz sprawdzić samodzielnie. Ale jeżeli nie masz pojęcia o motoryzacji, to nie wykryjesz wielu usterek. Dlatego lepiej poproś kogoś o pomoc. To może być na przykład znajomy, który ma dużą wiedzę o samochodach.

Gdy chcesz wydać na auto wszystkie swoje oszczędności albo na zakup samochodu bierzesz kredyt, to lepiej oszczędź sobie niepotrzebnych i kosztownych kłopotów. O sprawdzenie samochodu przed kupnem poproś mechanika. To powinien być profesjonalista, który cieszy się dobrą opinią i od dawna zajmuje się naprawą aut.

Możesz pojechać do lokalnego warsztatu lub poprosić mechanika, aby towarzyszył Tobie podczas oględzin auta. Wielu kierowców przed zakupem szczególnie kilkuletniego auta korzysta z usług ASO, czyli autoryzowanego serwisu obsługi. Mogą w nim sprawdzić nie tylko stan techniczny pojazdu, ale też jego historię serwisową.
Chcesz zamontować instalację LPG w kupionym samochodzie? Zapraszamy do kontaktu!