06 kwietnia 2020

Jak zabezpieczyć samochód przed koronawirusem?

Covid-19, nazywany też koronawirusem, swoim zasięgiem opanował cały świat. Coraz częściej ludzie przesiadają się do własnych samochodów, aby uniknąć skupisk ludzi w komunikacji miejskiej. Auto to obecnie najbardziej bezpieczny środek transportu. Udajemy się nim do pracy, na zakupy czy odwiedzając starsze osoby, które potrzebują pomocy. Warto zatem pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i higieny w trakcie jazdy samochodem.

Wyczyść klamkę zanim wsiądziesz do pojazdu

Wirusy i bakterie gromadzą się na wszystkich dotykanych elementach samochodu. Tak samo jest z klamkami na drzwiach samochodu. Płyn do odkażania dłoni może w tym przypadku stać się nieodzownym elementem wyposażenia samochodu. Warto także regularnie czyścić klamki oraz pozostałe kluczowe miejsca w kokpicie specjalnymi środkami dezynfekującymi, które nie niszczą tapicerki.

 

Klamki to nie wszystko czego używamy podczas jazdy samochodem. Elementów, na których może zbierać się wiele bakterii jest znacznie więcej. Wśród nich możemy wyróżnić między innymi drążek zmiany biegów, włączniki kierunkowskazów lub wycieraczek,hamulec ręczny, tapicerka, radio, schowek, regulator siedzeń, a także włącznik świateł awaryjnych, dzięki którym komunikujemy się z innymi kierowcami w celu podziękowania im za przepuszczenie nas w korku. Przed każdym wejściem do samochodu, należy wyczyścić wszystkie newralgiczne miejsca.

Tankowanie z rozsądkiem

Na stację paliw każdego dnia przyjeżdżają setki zmotoryzowanych. Zadbaj również tam o swoje bezpieczeństwo oraz innych kierowców. Większość stacji benzynowych posiadają przy dystrybutorach rękawiczki jednorazowe, które mają chronić nas nie tylko przed brudem, ale także przez bakteriami lub wirusami. Pistolet dystrybutora jest używany przez wiele osób każdego dnia. Jeśli istnieje taka możliwość poproś obsługę o zatankowanie paliwa. Pracownicy stacji benzynowych mają zawsze założone rękawiczki co pozwala chronić ich życie i zdrowie.

 

Pamiętaj także, aby podczas płacenia za zatankowane paliwo użyć karty zbliżeniowej. Dzięki temu nie będziesz miał kontaktu z gotówką, która jest przekazywana przez wiele osób z rąk do rąk. W ten sposób nie będziesz narażał ani siebie, ani pracowników stacji benzynowej.

Zadbaj o czystość w swoim samochodzie. Zapobiegaj powstawaniu wirusów i bakterii

Powietrze w samochodzie

Mało który kierowca pamięta o tym, aby dbać o klimatyzację i filtr kabinowy. Mechanicy samochodowi uważają, że około 50% kierowców jeździ samochodami z uszkodzeniem układu klimatycznego. Dbaj o klimatyzację w swoim samochodzie i udaj się do profesjonalnego warsztatu samochodowego. Zabrudzony filtr kabinowy lub klimatyzacja są często siedliskiem wielu bakterii i drobnoustrojów. Głównym zadaniem filtra kabinowego jest zatrzymywanie zanieczyszczeń napływających z powietrza i filtrowanie go zanim trafi ono do kabiny samochodowej. Jeśli filtr będzie zapchany lub zanieczyszczony, nie będzie on filtrował powietrza. W rezultacie do wnętrza samochodu będzie przedostawało się powietrze, które ma bardzo szkodliwy wpływ na kierowcę oraz innych użytkowników. Koronawirusem w ten sposób prawdopodobnie się nie zarazimy, jednak znacznie obniżymy funkcjonalność naszego układu oddechowego co w tym momencie jest nam niepotrzebne.

 

Zwykłe wietrzenie pozwala także na zachowanie czystości w samochodzie. Odświeża i oczyszcza powietrze, a efekt jest odczuwalny niemal natychmiastowo. Świetnym rozwiązaniem oczyszczenia układu wentylacji z wirusów lub bakterii jest ozonowanie lub usuwanie metodą ultradźwięków.

Zapłać kartą na stacji paliw i na autostradzie

Płatności bezgotówkowe pozwalają na ograniczenie kontaktu z wirusem na monetach i banknotach. Na bramkach autostradowych również istnieje możliwość płacenia kartą. W czasie ogłoszonej pandemii koronawirusa, część autostrad ograniczyła używanie przycisków “pobierz bilet”. Aktualnie najlepszym rozwiązaniem jest używanie systemów, które nie wymagają otwierania okien przez kierowców w punktach poboru opłat.

 

Podczas jazdy autostradą kierowcy mają do dyspozycji urządzenia do elektronicznego poboru opłat lub mogą zainstalować aplikację, która umożliwia przejazd przez bramki przeznaczone dla osób, które korzystają z takich rozwiązań. Po zainstalowaniu aplikacji system sam odczyta naszą rejestrację i podniesie szlaban. Dzięki temu nie mamy bezpośredniego kontaktu z kasjerem. Znacznie ogranicza to zarażenie koronawirusem.

Bezpieczny warsztat samochodowy

Częste wykorzystywanie pojazdu do codziennej jazdy zwiększa jego zużycie co może wiązać się z częstszymi wizytami w warsztacie samochodowym.  Muszą one być odpowiednio przygotowane do rzeczywistości. W czasie, gdy na całym świecie panuje koronawirus ważne jest, aby wszystkie procedury bezpieczeństwa zostały zachowane. Producenci części samochodowych zalecają zamawianie ich przez internetowe katalogi.

 

Warsztaty samochodowe stawiają na wirtualną i nowoczesną komunikację z klientem. Jeśli skontaktujesz się z mechanikiem poproś go o wycenę online. W trakcie wizyty w warsztacie zapytaj także o procedurę oraz metody dezynfekcji pojazdu po jego naprawie. Płatność za wykonaną usługę wykonaj za pomocą karty zbliżeniowej. Dzięki temu unikniesz bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. Nie nalegaj także na jazdę próbną po naprawie.

 

Istnieje wiele możliwości zarażenia się koronawirusem. Płatność pieniędzmi, bezpośredni kontakt z drugą osobą, używanie tych samych przedmiotów przez różne osoby. Możesz także uniknąć takich sytuacji. Wystarczy, że zachowasz szczególną ostrożność i zastosujesz się do panujących zaleceń wydanych przez Ministerstwo Zdrowia. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest teraz najważniejsze. Zadbaj o siebie i swoich bliskich.

Pamiętaj o skorzystaniu z jednorazowego świadczenia dla firm

Jak zabezpieczyć firmę przed koronawirusem?

Higiena oraz zachowanie odległości między osobami to nie wszystko co możesz zrobić. Jeśli posiadasz własną firmę i musiałeś zawiesić jej działanie z powodu epidemii koronawirusa, możesz także starać się o świadczenie postojowe, które ma zrekompensować Ci utratę przychodów.

 

Jednorazowe świadczenie postojowe dotyczy osób, które prowadzą działalność gospodarczą, a ich firma miała przestój w następstwie COVID-19. Mogą starać się one o świadczenie w wysokości 1300 zł. lub 2080 zł. 

 

 

ZUS oferuje pomoc wielu firmom, które w czasie epidemii utraciły swoje dochody

Warunki, które musisz spełnić, aby otrzymać świadczenie

Świadczenie w wysokości 1300 złotych otrzymasz jeśli:

  • jesteś obywatelem Polski i mieszkasz na terytorium kraju lub masz prawo do stałego lub czasowego pobytu;
  • nie posiadasz innego tytułu do korzystania z ubezpieczeń społecznych;
  • rozliczasz podatek kartą podatkową i jesteś zwolniony z opłacania podatku VAT.

Świadczenie w wysokości 2080 złotych otrzymasz jeśli:

  • założyłeś działalność gospodarczą przed 1 lutego 2020 roku i przychód, który uzyskałeś w miesiącu przed złożonym wnioskiem było mniejsze co najmniej o 15% oraz nie przekroczyłeś 300% miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału;
  • zawiesiłeś działalność po 31 stycznia 2020 roku i przychód nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego z kwartału poprzedniego;
  • nie masz innego tytułu do ubezpieczeń społecznych;
  • posiadasz prawo do stałego lub czasowego pobytu na terenie RP, mieszkasz na terenie Polski i jesteś obywatelem kraju.

 

Dzięki temu zyskujesz środki finansowe w wysokości 1300 złotych lub 2080 złotych, które mają zrekompensować Ci utratę przychodów z prowadzenia własnej działalności. Jednorazową wypłatę otrzymasz przelewem na rachunek

bankowy.

Złóż wniosek online lub osobiście w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Złóż wniosek i skorzystaj ze świadczenia

Jeśli chcesz otrzymać świadczenie postojowe złóż wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w czasie 3 miesięcy od ogłoszenia zakończenia stanu epidemii.

 

Wniosek o jednorazowe świadczenie możesz złożyć:

  • drogą elektroniczną przez PUE ZUS;
  • drogą elektroniczną za pośrednictwem strony gov.pl;
  • za pośrednictwem poczty;
  • osobiście w placówce ZUS.

 

Zadbaj o swoją firmę i skorzystaj z przysługującego Ci jednorazowego świadczenia. Mogą z niego skorzystać właściciele salonów fryzjerskich, kosmetycznych, restauracji, warsztatów mechanicznych, sklepów oraz innych firm usługowych.

 

Pamiętaj, aby w czasie epidemii w miarę możliwości zostać w domu. Zadbaj o swoje zdrowie dbając o higienę i stosując się do obowiązujących norm. Zadbaj także o uzyskanie świadczenia postojowego z tytułu utraconych przychodów.