17 kwietnia 2020

Wymiana opon z zimowych na letnie musi być wykonana w odpowiednim czasie. Zbyt wczesna lub za późno wykonana wymiana może znacząco przyczynić się do uszkodzenia koła i dodatkowo narazić kierowcę na niebezpieczeństwo.

opony z wyraźnym bieżnikiem
Odpowiednia głębokość i stan bieżnika opon wpływa na przyczepność samochodu do drogi

Zmiana opon u mechanika

Zmiana opon z zimowych na letnie to przełomowy moment w roku zarówno dla kierowców jak i mechaników. Warsztaty samochodowe są pełne klientów i walczą o najbliższy wolny termin, aby zmienić opony. Wymiana opon na letnie znacząco wpływa na komfort jazdy oraz przyczepność samochodu do drogi. Pamiętaj, że po zimie należy także sprawdzić olej w silniku oraz klimatyzację. To bardzo ważne, aby podczas jazdy latem uzyskać maksymalny poziom komfortu. Ważne jest także dokonanie przeglądu samochodu, instalacji gazowej oraz sprawdzenie terminu ubezpieczenia.

Kiedy trzeba wymienić opony

Stan opon określany jest za pomocą kilku kryteriów:

  • głębokość bieżnika- jest to warstwa pracująca, która odpowiada za skuteczność pracy opony w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. W przepisach prawa znajdziemy informacje, że opona letnia musi być wymieniona jeśli głębokość bieżnika osiągnie 1,6 mm. Przy zimowej oponie jest to 4- 4,5 mm. Każda opona wyposażona jest w miarkę, która znajduje się wewnątrz bieżnika. Po osiągnięciu tej krawędzi niezwłoczna jest wymiana opon. 
  • stan bieżnika- jeśli podczas ślizgania ręką po bieżniku wyczuwalne są progi świadczy to o uszkodzeniu opony. Aby uniknąć tego typu sytuacji warto podczas wymiany opon co sezon zamienić je miejscami.
  • wiek opony- guma, z której stworzona jest opona z czasem twardnieje i mimo, iż bieżnik świetnie wygląda opona musi zostać wymieniona na nową. Mieszanka, z której zbudowana jest opona nie współpracuje już tak dobrze z nawierzchnią jak wcześniej. Powinny one zostać poddane kontroli po 5 latach, gdyż pojawienie się jakichkolwiek bąbli z boku opony skutkuje jej wymianą. Należy także pamiętać o tym, aby opony były takie same dla każdej osi pojazdu.

Przy ilu stopniach zmieniać opony?

Wymianę opon warto przeprowadzić przy temperaturze około 7°C. Ważne jest, aby stała temperatura utrzymywała się przez cały dzień. Należy pamiętać także, aby nie podejmować tej decyzji pod wpływem 2- 3 cieplejszych dni. Pogoda na przełomie lutego i marca jest nieprzewidywalna, dlatego wymianę opon należy zaplanować na czas, gdy temperatura się ustabilizuje.

Ile trwa wymiana opon?

Czas wymiany opon uzależniony jest od umiejętności mechanika samochodowego oraz sposobu w jaki mają one zostać usunięte. Jeśli auto podnoszone jest na podnośniku łapowym, całość wymiany opon może potrwać około 40 minut. Koła po wymianie powinny być odpowiednio wyważone, aby nie generowały wibracji i bicia kierownicy. Jeśli posiadasz opony do wymiany na osobnym zestawie felg, czas ich wymiany będzie znacznie krótszy. Wymiana opon przy pomocy lewarka może wynieść około 60 minut. Warto wymienić opony wcześniej niż pozostali kierowcy, aby uniknąć czekania w długich kolejkach.

zmiana opony

Mechanik samochodowy wie najlepiej na co zwrócić uwagę podczas wymiany opon

Na co zwrócić uwagę po zmianie opon

  • szum po wymianie opon- niektóre opony zawsze generują szum. Jeśli założysz nowe opony rozmiar ich bieżnika może tworzyć wytwarzanie szumów. Jeśli szum nie jest powodowany przez opony, może to świadczyć o uszkodzeniu łożyska lub ocieraniu felgi o jakiś przedmiot; 
  • bicie i drgania kierownicy- są one efektem złego wyważenia koła. Wibracje mogą być także spowodowane uszkodzeniem opony np. powstały bąbel;
  • złe prowadzenie- może okazać się, że zostały one nierówno wytarte z poprzednim sezonie. W czasie jazdy z nieustawioną geometrią kół lub uszkodzeniami w zawieszeniu mogą być odczuwane drgania kierownicy a jego prowadzenie może być niepewne i niestabilne;
  • nierównomierne zużycie bieżnika- nieustawiona geometria może być spowodowana nierównomiernym zużyciem bieżnika. Należy zamienić miejscami opony, aby podczas jazdy pracowały mniej zużytą częścią krawędzi kół. Może się to też wiązać z naprawą zawieszenia;
  • wybrzuszenie na oponie- najczęściej pojawia się na starej oponie, gdzie guma nie jest już tak sprężysta jak wcześniej. Jeśli takie wybrzuszenie pojawi się na nowej oponie należy oddać ją na gwarancję. Konieczna jest natychmiastowa wymiana na nową.

Opony letnie i zimowe

Producenci opon zdecydowali się na produkcję letnich i zimowych opon. Różnią się one przede wszystkim składem materiału z jakiego zostały wykonane oraz typem bieżnika. Guma wykorzystana do produkcji opon zachowuje się różnie w zależności od temperatury. Dodatkowo nagrzewa się ona podczas jazdy.

Letnie opony stworzone są z takich materiałów, aby nawet przy największym nagrzaniu zapewniały odpowiednią przyczepność do drogi przy zachowaniu niskiej ścieralności. Jest ona płytsza i ma zapewniać przyczepność w suche dni oraz odprowadzać wodę.

Opony zimowe wykonane są z materiałów, które nie twardnieją przy ujemnej temperaturze i nadal zapewniają przyczepność do drogi.

Należy wymienić opony zimowych na letnie, gdyż w wyższej temperaturze stają się one bardzo miękkie i szybciej się zużywają. Z oponach zimowych znajduje się głębszy bieżnik niż w letnich dlatego lepiej radzi sobie ze śniegiem, błotem i wodą.

dokręcanie śrub w oponach
Do wymiany kół konieczne jest użycie profesjonalnego sprzętu

Opony całoroczne

Opony całoroczne różnią się od opon sezonowych konstrukcją oraz kompozycją składu. Opony letnie i zimowe przystosowane są do konkretnej pory roku, dzięki czemu zapewniają inne właściwości w zależności od panujących warunków atmosferycznych.

Kupno opon całorocznych niewątpliwie pozwala Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Nie da się jednak stworzyć opon, które będą idealnie zachowywały się w temperaturze +30°C latem i  przy -20°C zimą. Wielu producentów opon uważa, że większe bezpieczeństwo oraz komfort jazdy zapewniają opony sezonowe. Jednak opony całoroczne najlepiej zastosować do jazdy po mieście, gdzie drogi są dobrze utrzymane zarówno latem jak i zimą.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie opony wybrać, a także dokonać przeglądu klimatyzacji lub założyć instalację gazową w swoim samochodzie, skontaktuj się z firmą AutoGazWiry i umów się na wizytę.